Get Adobe Flash player

Rys historyczny

Jednostka macierzysta znajduje się w miejscowości Rokocin ok. 6 km od miasta Starogard Gdański, przy trasie krajowej nr 22 ( Chojnice - Starogard - Elbląg). Zlokalizowana jest w dwóch domach o zabudowie pałacowej, pochodzących z XIX wieku, otoczonych pięknym parkiem.

Dom powstał w roku 1947 jako dom dla ludzi starych ("Państwowy Dom Opieki dla Dorosłych"), wobec braku w powiecie placówki tego typu oraz wobec wydarzeń wojennych, które wpłynęły na zwiększenie ilości osób potrzebujących opieki. Kierownikiem została Pani Maria Aszyk. Po trudach przygotowania nastąpiło przyjęcie nowych mieszkańców, a wraz z tym uroczyste otwarcie Państwowego Domu Specjalnego, które przypadło na dzień 15 kwietnia 1970 r.
W dniu tym oficjalnie rozpoczął działalność nowy Dyrektor Domu - Pan Marian Wittstock. Do nowego domu przybyli mieszkańcy m.in. z Gdańska, Pelplina, Tczewa.

W roku 1991 kierownictwo Domem objęła Pani Irena Macińska, która pełni tą funkcję do dnia dzisiejszego. W roku 1992 do jednostki macierzystej zostaje przyłączony oddział "Niezapominajka" w Starogardzie Gdańskim. W roku 1995 w sąsiedztwie Domu w Rokocinie do wyremontowanego budynku gospodarczego przeprowadza się 14 mieszkańców z Domu macierzystego.

W roku 1999 w ramach reorganizacji do DPS w Rokocinie zostaje dołączony jako II oddział funkcjonujący dotychczas samodzielnie DPS "La Guardia". Do chwili obecnej DPS Rokocin oraz jego oddziały nie zmieniły profilu przeznaczenia.